Spominska slovesnost ob Svetovnem dnevu spomina na žrtve genocida nad Romi

Spominski dogodek je opomin na krute zločine storjene nad Romi med vojno, hkrati pa opozorilo o nevarnosti širjenja fašizma in antiromizma v družbi, pravi zgodovinar Marjan Toš.

Zgolj v eni noči, z drugega na tretji avgust 1944, so v nacističnem taborišču Auschwitz- Birkenau pobili več kot štiri tisoč Romov. V Murski Soboti je, 1. 8. 2024, potekala spominska slovesnost ob svetovnem dnevu spomina na romske žrtve genocida v drugi svetovni vojni. Na dogodku, katerega tema je bila genocid nad Romi, novejše raziskave in ugotovitve, so se poklonili Romom in Sintom, ki so po nedolžnem izgubili življenje.

Letos mineva okroglih 80 let od uničenja »Zigeunerlagerja«, torej romskega dela uničevalnega taborišča Auschwitz-Birkenau. V noči iz 2. na 3. avgust 1944 so nacistu kruto in brezsrčno pobili še zadnje živeče tamkajšnje taboriščnike. Po zadnjih podatkih muzeja Auschwitz je bilo v tej noči pomorjeno 4.200 Romov in več Sintov, največ žensk, otrok in starejših. Zato je bil 2. avgust že pred leti razglašen za mednarodni dan spomina na romski holokavst. Tudi letos je bila osrednja spominska slovesnost v Murski Soboti. Zbrane sta pozdravila in nagovorila Marjan Šiftar, predsednik Uprave dr. Šiftarjeve Fundacije in Jožek Horvat Muc, predsednik Zveze Romov Slovenije. Slavnostni govornik je bil mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Med drugim je poudaril, da moramo kot družba narediti vse, da »se zgodovina v najgrši obliki ne ponovi in ohranjanje spomina je del potrebnih korakov, žal pa ni zadosten. Če bi bil, potem danes ne bi bili pred vprašanjem, kaj počnemo narobe, da vsak dan zaradi vojne umre več tisoč ljudi«.

Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je poudaril, da ima dogodek dve sporočili – prvo je ohranjanje spomina na žrtve, drugo pa boj proti sedanjemu sovražnemu govoru in diskriminaciji.

Spominski dogodek je opomin na krute zločine storjene nad Romi med vojno, hkrati pa opozorilo o nevarnosti širjenja fašizma in antiromizma v družbi, pravi zgodovinar Marjan Toš.

2. avgust velja za mednarodni dan spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi. Skupno jih je v Auschwitzu umrlo 21 tisoč iz 14ih držav, 71 tudi iz Slovenije. Ker vsi arhivi in s tem dokumenti še niso raziskani, zgodovinarji resnico o genocidu še vedno dopolnjujejo z novimi podatki. In so si edini, da je bil 2. avgust najtemačnejši dan v zgodovini sodobne civilizacije.

No items found.